Sempozyumun Kitabı Çıktı

0
549

ZOKEV, mayıs ayı içinde gerçekleştirdiği, “Ekonomik ve Ekolojik Sürdürülebilirlik Açısından Filyos Vadisi Projesi Sempozyumu” kapsamında sunulan bildirilerden oluşan kitabı yayımladı.

 

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfının, Zonguldak Çevre Koruma Derneği ve TEMA Zonguldak İl Temsilciliği ile birlikte, 20-21 Mayıs 2017 tarihlerinde, Çaycuma’da gerçekleştirdiği, “Ekonomik ve Ekolojik Sürdürülebilirlik Açısından Filyos Vadisi Projesi Sempozyumu”na sunulan bildirilerden oluşan kitap yayımlandı. Toplam 192 sayfadan oluşan büyük boyutlu kitap, zengin içeriğiyle de dikkat çekiyor. Kitapta Sempozyum Sonuç Bildirgesinin yanı sıra, etkinlik sırasında çekilmiş fotoğraflara da yer veriliyor.

 

EKOLOJİK TEMELLİ ARAYIŞLARIN BAŞLANGICI

Kitabın arka kapağında bulunan sunuş yazısında, “Yapılan bu sempozyum Filyos Vadisi için yapılacak ekolojik temelli arayışların başlangıcı sayılmalıdır. Başta yerel yönetimler olmak üzere bölgedeki sivil toplum örgütleri, üretici birlikleri, konuya taraf kamu kuruluşları çalıştaylar, sempozyumlar, arama konferansları gibi çalışmalarla tartışmaya devam ederek, doğa- insan dengesini en doğru noktada kuracak çözümler üretilmelidir. Filyos yalnız burada yaşayan yurttaşlarla başka coğrafyalarda yaşayan insanların değil, evrendeki tüm canlıların ortak mirasıdır. Bir ekolojik koridor olarak mutlak koruma altında olmalı, gelecek kuşaklara bozulmadan devredilmelidir” deniyor.

 

DUYDUĞUM MUTLULUĞU KELİMELERLE İFADE ETMEM MÜMKÜN DEĞİL

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kalafat, “Kentin kültür hazinesine çok değerli bir varlık daha kattık. Mayıs ayı içinde yaptığımız Filyos Vadisi Sempozyumu’na sunulan bildirilerden oluşan kitabı yayımlayarak, önümüze koyduğumuz bir hedefi daha başarıyla tamamladık. Kitabı elime aldığımda duyduğum mutluluğu kelimelerle ifade etmem mümkün değil. Emeği geçen, başta bildirileri sunan değerli hocalarımız ve yayına hazırlayan yönetim kurulu üyelerimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

BU KİTAPTA BÜYÜK BİR EMEK VE DOĞANIN ÇIĞLIĞI VAR

Kitabı yaygın bir şekilde dağıtacaklarını da söyleyen Kalafat, “Şimdi kitabı başta siyasi aktörler, üniversiteler, yerel yönetimler, yöre insanları olmak üzere geniş bir çevreye dağıtacağız. Yoğun bir şekilde okunup tartışılmasını istiyoruz. Ama ne yazık ki başta bu kentin kaderini çizen politik aktörler olmak üzere bir çok çevre kendinden başka hiçbir görüşe önem vermiyor. Tamamen ezber cümleler ve Ankara’dan gelen talimatlarla kente yön vermeye çalışıyor. Bu kitapta büyük bir emek ve doğanın çığlığı var. Ülkenin en değerli akademisyenlerinin yöremiz üzerine akıl nuru olarak ürettiği değerli fikirler, çizilmiş vizyon var. Bunun en iyi şekilde değerlendirilip, yöremizin ekonomik, sosyal gelişimi için yapılacak tartışmalara zemin olmasını diliyorum” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here