Şeker Kanyonu Direnecek

0
2557

Karabük’ün Yenice ilçesinde Şeker Kanyonu üzerine yapılması planlanan HES’e karşı Karabük’ün yanı sıra Zonguldak ve Bartın’dan gelen çevre platformu üyeleri eylem yaptı.

Karabük’ün yanı sıra Zonguldak ve Bartın’dan gelen çevre platformu üyeleri Yenice Çevre Platformu tarafından düzenlenen eyleme destek verdi. Yoğun yağmura rağmen ilçe merkezinde toplanan kalabalık daha sonra Şeker Kanyonuna geçerek burada insan zinciri oluşturdu.

Platforma destek deren Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış ise, ormanlar ve doğa koruma açısından çok önemli olan Yenice ve Şeker Kanyonunda yapılmak istenen HES’in sadece bu yöreye ve Türkiye’ye değil bütün dünyaya kötü iş yapmaya mal olacağını kaydederek, “Bundan vazgeçilmeli. Bu karar geri alınabilir. İl genel meclisinin bir kararıdır ve onlar halkın sesini dinleyerek bu kararlarından vazgeçeceklerdir. Yapılan iş çok yanlış ve bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir” diye konuştu.

“Kanyonda insan zinciri oluşturdular”

İlçe merkezinde toplanan grup daha sonra Yenice Şeker Kanyonuna geçti. Yağmur altında kanyonda yürüyüş yapan grup daha sonra el ele insan zinciri oluşturup slogan atarak tepkilerini sürdürdü.

Eylem sonrası gazetecilere açıklama yapan Yenice Platformu üyesi ve Yenice eski Belediye Başkanı Mustafa Akay, Yenice’nin turizminin Şeker Kanyonunda başladığını ve Dünya’da korunması gereken 100 sıcak noktadan biri olduğunu söyledi.

Şeker Kanyonuna ve endemik Yenice ormanlarına her yıl dünyanın her yerinden ABD’den Finlandiya’ya, Almanya’dan Hollanda’ya kadar her kesimden insanlar geldiğini de kaydeden Akay, “Çok ilginçtir, eski Başbakanlarımız da Ahmet Davutoğlu buraya geldiğinde hayran kalmıştı. Mehmet Şimşek kimseye haber vermeden ailesi ile buraya gelip burada Ankara’nın bütün stresini atıp dinlenerek geri gidiyordu. Şimdi buraya yapılacak HES’e karşıyız. HES’in genel anlamda tanımına karşı değiliz. Yenice Irmağına istedikleri kadar yapsınlar. Buraya HES yapımına karşıyız. Buraya yapılacak HES için il genel meclisi onay verdi. Yenice halkı olarak Türkiye’de elektrik enerji üretimi konusunda her alanda çalışma yapılmasına taraftarız. Ancak burada küçücük derede HES yapılmasına karşıyız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here