Zonguldak’ın kendisi bir şiir

0
819

17 yıl sonra vali yardımcısı olarak 4 yıl görev yaptığı Zonguldak’a gelen Dağıstan Kılıçaslan, “Bu kent bana hep gizemli geldi. Bu kentin okumasını bilene kendisi bir şiir” dedi.

Zonguldak’ta 1999-2003 yılları arasında Vali Yardımcısı olarak görev yapan Dağıstan Kılıçaslan 54. Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV)’nın konuğu olarak geldiği Zonguldak’ta kitaplarını imzaladı. TMMOB Maden Mühendisleri Odası lokalinde düzenlenen etkinliğin moderatörlüğünü ZOKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Kürşat Coşgun yaptı. İlgili bir kalabalığın katıldığı etkinlikte, dostları Dağıstan Kılıaçaslan’la hasret giderdi. Kürşat Coşgun yaptığı açılış konuşmasında, Kılıçaslan’ın görev süresi içinde hep sanatın ve sanatçının yanında olduğunu söyledi. Coşgun, “Tüm görev süresi boyunca hep bizlerin yanında oldu. Sayın Vali bulunduğu makamdan şeref alan değil, bulunduğu makama şeref veren bir bürokrattı. Ben görev yaptığım süre içinde kendini böyle tanıdım. Şair ruhunu hiç kaybetmedi. Şimdi daha çok şarkı sözü yazıyor. Buradayken ‘Akasya Zamanı’ adlı tek kitabı vardı. O kitaptaki şiirlere de sanat müziği ruhu sinmişti. Şiirinde musikiyi görebiliyordunuz. Kütüphanecilik Haftası kapsamında davet ettik, bizi kırmadı geldi. Kendine çok teşekkür ediyorum” dedi.

ZONGULDAK ŞİİRLERİNİ “SİSLER KENTİ” ADIYLA KİTAPLAŞTIRDIM

Zonguldak’ta 4 yıl görev yaptım. Daha sonra Eskişehir’de 5, Kocaeli’nde 5, Tekirdağ’da da 1,5 yıl veli yardımcılığında bulunduktan sonra emekli oldum” diyerek sözlerine başlayan Dağıstan Kılıçaslan, “Ama şiirden emekli olmadım. Şimdi daha çok şarkı söz yazsam da onunla ilişkim hayatım son buluncaya kadar sürecek” dedi. Kılıçaslan, “41 yıl devlet görevi yaptım. Zonguldak harika bir şehir. Ben burayla ilgili bir kitap dolusu şiir yazdım. Adına ‘Sisler şehri’ koyduğum kitap yayımlandı da. Ancak bende bir tane bile örneği kalmamış. İnsan belli bir süre yaşadığı kente uzun süre sonra gelince yeniden doğmuş gibi hissediyor. Zonguldak’a 17 yıl sonra ilk kez geldim. Sanki yeniden doğmuş gibiyim” dedi.

EŞİMLE ŞİMDİ “ZONGULDAK NE GÜZEL BİR ŞEHİRMİŞ” DİYORUZ

1999 yılında Adana’dan Zonguldak’a tayini çıkınca bir parça canının sıkıldığını söyleyen Kılıçaslan, “Ekim sonlarında geldik. Müthiş bir yağmur vardı. Yerle gök adeta bir olmuştu. Eşimle müthiş moralimiz bozulmuştu. Sonradan fikrimiz çok değişti. Eşimle şimdi ‘Meğer Zonguldak ne kadar güzelmiş’ diyoruz. Zonguldak her yönden geri gidiyordu. Ama hep de bir umut taşıyordu. ‘Gelişim A.Ş, Gökgöl mağarasının turizme açılması benim zamanımda oldu. Maden müzesini konuşuyorduk. Şimdi açılmış, çok sevindim. Talihsiz Bolu depremi de o zamanda oldu. Kentin olanaklarının biraz da fazlaca oralara katılması epey canımı sıkmıştı. O yıllar gerçekten kötüydü, üzüntülü yıllardı. Ekonomik sıkıntı hat safhadaydı. Ben kentin aksaya ve taflan kokulu sokaklarında çok dolaştım. Bu kent bana hep gizemli geldi. Bu kentin okumasını bilene kendisi bir şiir. Bu yüzden Zonguldaklı kentini çok sever. Ben de severim” dedi.

ESKİŞEHİR’DE BİR ŞİİR YAZDIM O DA ZONGULDAK ÜZERİNE

Esinini Zonguldak’tan aldığı şiirlerini de dinleyenlerle paylaşan Kılıçaslan, “Zonguldak’ın turizme kazandırılacak çok değeri olduğunu düşünüyorum. Doğu sahillerinin manzarası çok güzel, deniz şahane. Bir gezgin için madene inmek yüksek dağlara çıkmaktan daha heyecan vericidir. Ben de
Üzülmez ocağında maden indim. Kömüre aşık insanların arasına katıldım. Çok farklı bir duyguydu. Eskişehir’de beş yıl görev yaptım, bir tane şiir yazdım. O da Zonguldak üzerineydi. Şiir perisi gitti, bir daha gelmedi. Şimdi daha çok şarkı sözü yazıyorum. Bunlardan epey bir bölümü bestelendi. TRT’de okunanlar var. Zonguldak bizim için çok anlamlar ifade ediyor. Şehir pek değişmemiş. Yeni yapılar, AVM’ler yapılmış. Kozlu’da biraz abartılmış.  İncivez’de oturduğum lojmana gittim. Etrafında epey apartman yapılmış. Ama aynı şekilde duruyor. Oradaki komşularımla da hasret giderdim” dedi. Söyleşinin sonunda Kılıçaslan kitaplarını okurken, Zonguldak İl Halk Kütüphanesi Müdürü Müzeyyen Aksoy da günün anısına şaire bir madenci heykeli verdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here