Uğur Mumcu anılıyor

0
678

Türk basının simge ismi “Kalpaksız Kuvay-ı Milliyeci” Uğur Mumcu katledilişinin 26. yılında düzenlenen etkinliklerle anılacak.

24 Ocak 1993’te bombalı bir suikastla katledilen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Zonguldak’ta, bir dizi etkinlikle anılacak. Zonguldak Demokrasi Platformu’nun düzenlediği etkinliklerin ilki Madenci Anıtı önünde yapılacak. 24 Ocak Perşembe günü saat 12.30’da burada bir basın açıklaması yapılarak, Uğur Mumcu ve tüm faili meçhul cinayetlere kurban giden aydınlar anılacak.

İKİNCİ ETKİNLİK, 18.00’DE MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI LOKALİNDE
Uğur Mumcu için ikinci etkinlik akşam saat 18.00’de TMMOB Maden Mühendisleri Odası lokalinde yapılacak. ZOKEV Mütevelli Heyeti Başkanı Kürşat Coşgun’un yöneteceği “Uğur Mumcu Işığında Bugünkü Türkiye” başlıklı söyleşiye Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Doç. Dr. Deniz Yıldırım ve Ordu Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden Doç. Dr. Evren Haspolat konuşmacı olarak katılacak.

UĞUR MUMCU KİMDİR
22 Ağustos 194’de babasının memuriyeti dolayısıyla Kırşehir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1969-1972 yılları arasında aynı üniversitede asistan olarak çalıştı. Yazmaya, üniversite yıllarında başlayan Uğur Mumcu, 12 Mart döneminde bir yazısından dolayı 7 yıl hapse mahkûm edildi. Askerliğini, 1972-74 yılları arasında Ağrı’nın Patnos ilçesinde, “sakıncalı piyade eri” olarak yaptı. İlk yazıları 1962’den itibaren Yön, Türk Solu, Devrim, Ant, Kim dergilerinde yer alan Mumcu’nun, 1968-70 yıllarında Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde inceleme yazıları da yayımlandı.

KÖŞE YAZARLIĞINA 1974’DE BAŞLADI
Köşe yazarlığına 1974 yılında haftalık Yeni Ortam dergisinde başladı. 1977’den sonra yalnızca Cumhuriyet’te yazmaya başladı. “Gözlem” başlıklı köşesinde 1991 yılının kasım ayına kadar aralıksız yazdı. İlhan Selçuk ve yaklaşık 80 Cumhuriyet çalışanı ile birlikte gazeteden ayrıldı. Bir süre işsiz kaldı.
1 Şubat – 3 Mayıs 1992 tarihleri arasında Milliyet Gazetesi’nde yazan Mumcu, 7 Mayıs 1992’de tekrar Cumhuriyet’e döndü. Gazetecilik hayatı başarılarla dolu olan Mumcu 24 Ocak 1993 yılında uğradığı bombalı saldırıyla öldürüldü. Yayımlanmış birçok kitabının sıra hakkında yazılmış çok sayıda kitap da bulunan Mumcu, Kalpaksız Kuvay-ı Milliyeci olarak tanındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here