Uğur Mumcu etkinliklerle anıldı

0
443

 

24 Ocak 1993’te bombalı bir suikastla bizlerden koparılan Uğur Mumcu, tüm Türkiye’de gerçekleştirilen etkinliklerle anıldı.

Zonguldak Demokrasi Platformu adına düzenlenen etkinlikler 12.30’da Madenci Anıtı’nda başladı. Burada toplanan kalabalık başta Uğur Mumcu olmak üzere faili meçhul cinayetlere kurban giden tüm aydınları andı.

Valilik önüne yürüyen topluluk Atatürk Anıtı’na “Unutmadık, Unutmayacağız!” yazılı çelenk bıraktı.

Zonguldak Demokrasi Platformu adına konuşan Erdoğan Kaymakçı şunları söyledi: “Bugün ölüm yıldönümü nedeniyle buraya toplandığımız Uğur Mumcu, kalemini hep gerçeklerden yana kullanmış gerçek bir gazeteciydi. 30 yılı aşkın gazetecilik döneminde yazdığı ve her biri gündemi sarsan yüzlerce haberden hiçbiri tekzip bile edilmedi. 1960’lı yılların ikinci yarısından itibaren, halkın haber alma özgürlüğü bir ülkenin demokratikleşme için devlet içinde çökertilen örtülü güç odaklarının üzerine kalemi yüreğiyle yürüyen Uğur Mumcu doğal olarak hep onların hedefinde oldu. 12 Mart, 12 Eylül cuntacıları uydurma mahkemelerde ağır ceza talepleriyle yargılanmaya kalksa da bu mücadelemizin sakıncalı piyadesi olarak kavgadan bir adım bile geri durmadı. Bir hakikat savaşçısı olan Uğur Mumcu 80’li yılların ikinci yarısından itibaren, ısrarla, tarikat, siyaset, ticaret üçgenindeki karanlığa ışık tuttu. Devlet içinde örgütlenen dinci yapılaşmaları ortaya çıkararak, geleceği doğru oluşan büyük tehlike ısrarla dikkat çekti. Onun alçakça öldürülmesinin ardından 26 koca yıl geçti. Bu 26 yılda tüm faili meçhuller gibi Uğur Mumcu cinayetinin de aydınlatılmamış olması bu ülkeyi yönetenlerin yüz karası olduğu kadar bizlerin de utancıdır. Geçen onca yılda soruşturmada somut bir delil elde edilmemiş olması bu konuda etkin bir iradenin ortaya konması karanlık güçlerin devlet içindeki varlığını koruduğunu, ülkenin her an yeni provokasyonlarla karşı karşıya kalabileceğini göstermektedir” dedi.

İkinci etkinlik 18.00’de TMMOB Maden Mühendisleri Odası Lokalinde “Uğur Mumcu Işığında Bugünkü Türkiye” başlıklı söyleşisiydi. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Doç. Dr. Deniz Yıldırım ve Ordu Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünden Doç. Dr. Evren Haspolat konuşmacı olarak katıldığı söyleşide önemli tespitler gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here