Hasan Ali Yücel’in filmi Zonguldak’ta

0
1345

Türkiye’nin eğitim devrimi olarak nitelendirilen Köy Enstitüleri’nin hikâyesini, dönemin milli eğitim bakanı ve projenin mimarı Hasan Ali Yücel’in hayatı üzerinden anlatan ‘Yücel’in Çiçekleri’ adlı belgesel film 13 Mart 2019 Çarşamba akşamı 18.00’de AKM’de gösterilecek.

Sıra dışı bir yapımla karşı karşıyayız. Öyle ki Köy Enstitüleri, hiç anlatılmadığı bir dille karşımızda olacak.

Filmde Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç ile arkadaşlarının, karşılaştıkları siyasal, toplumsal ve ekonomik zorluklara karşı verdikleri mücadele anlatılıyor. İkilinink köy köy gezerek gerçekleştirdikleri bir eğitim devriminin sonucu olan Köy Enstitüleri’nin anlatıldığı Yücel’in Çiçekleri filminde, daha önce yayınlanmamış, arşivlerde saklı fotoğraflar ve videolar da yer aldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ü Mahir Günşıray’ın canlandırdığı belgeselde, İsmail Hakkı Tonguç rolünde Muhammet Uzuner oynadı. Yücel’i ise çocukluk dönemlerini Ege Şenoğul, gençlik dönemlerini Kutay Şahin, yetişkin dönemlerini ise Mehmet Tokat olmak üzere üç oyuncu canlandırdı.

Hasan Ali Yücel’in torunu Ali Eronat, filmin galasında Yücel ile Köy Enstitüleri için ‘kırık bir aşk hikayesi gibidir’ ifadelerini kullanarak, konuyla ilgili “O dönem enstitü toplantıları yapıldığında ben 6 yaşındaydım. O zamandan bugüne de Köy Enstitüleri´ni 58´inci kez anıyoruz. 12 Eylül’ün karanlığındaki dönemlerde bile hiç sektirmeden andılar. O kırık aşk hikâyesinin bir kahramanı Hasan Ali Yücel, bir kahramanı İsmail Tonguç, bir diğer kahramanları ise köy enstitülü öğretmenlerdir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here