Edebiyat Atölyesi başladı

0
737

Edebiyat Atölyesi Öykü Buluşmaları başladı.

Oldukça verimli geçen ilk buluşmada çoğunlukla “gerçek” ve “kurmaca” kavramları üzerinde duruldu. Katılımcıların dikkatle takip ettikleri toplantıda öykü ve roman türlerinin insanın karmaşık dünyası kadar karışık türler oldukları ve bu doğrultuda gelişimlerini sürdürdüklerinden, tabir-i caizse klasik romanlardaki gerçekle klasik olmayan romanlardaki gerçeğin çok farklı işlendiğinden, kullanmalık metinlerle kurmaca metinlerin farklarından, gerçekle kurmacanın bir esere ne ölçüde yansıdığından söz edildi.

Çeşitli yazarlara ve eserlere sık sık atıfta bulunulan toplantının sonunda Erdal Öz’ün Ernesto öyküsü okunarak gerçekle kurmacanın nasıl bir arada bulunduğu örneklendi. Aynı öyküde yazarın özgürlüğünün nerede başlayıp nerede tamamlanması gerektiği üzerine yapılan kısa beyin fırtınasıyla etkinlik sonlandırılırken ikinci buluşmanın 12 Haziran 2019 Çarşamba günü 17.00’de yine ZOKEV’de gerçekleşmesi kararlaştırıldı ve katılımcıların bir sonraki toplantıya Erdal Öz’ün Kanayan adlı öykü kitabını okuyarak gelmeleri istendi.

Atölyenin ikinci buluşmasında “Estetik nedir? Güzel sanatlar nelerdir? Hangi malzemeleri kullanırlar? Güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri nedir? Diğer güzel sanatlarla ilişkisi nasıldır?” konuları ele alınacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here