altıyedi “kış”a hazırlanıyor

0
267

Değerli Okurlar,

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı, Vakıf senedinde yer alan ilkeler çerçevesinde insanımızın toplumsal bilincinin geliştirilmesi, kent kimliğinin ve kente aidiyet motivasyonunun artırılması, ulusal bazda okur sayısının çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla, içinde bulunduğumuz zor şartlarda da olsa yaklaşık 6 ay önce ulusal kültür, sanat ve edebiyatımıza yeni bir soluk getirdi.

Bu çabamızda en önemli motivasyonumuz ise üyelerimiz ve dostlarımızın katkıları olmuştur. Adını kentsel simgelerden alan “altıyedi dergi” “karanlığın boğulduğu” mottosu ile yayın yaşamına başlarken sadece Zonguldak’ın değil, ülkemizin de “aydınlık yüzü” olmayı şiar edindi.

Dergicilik zor. Yayın yaşamını sürdüremeyen onlarca derginin varlığından söz ettiğimiz koşullarda tüm dergilerde olduğu gibi bizlerin de beklentisi okurlar. Ancak Vakfımızın ve haliyle altıyedi dergimizin diğer dergilerden önemli birkaç farklılığı vardı yayın yaşamına başlarken.  Öncelikle bir iktisadi işletme altında faaliyet göstermiyorduk ve ulusal dağıtım konusunda diğerleri kadar şanslı değildik. Çünkü bizler Vakfı en iyi şekilde yönetmekle mükellef özverili emekçileriz her şeyden önce. Önümüzü görmek, belli bir okur kitlesine ulaşmak ve daha sonra ulusal ağda mücadele etmek arzumuz var. Zira tiraj ve maliyet sarmalını çözebilmemiz sonucudur ki, bizler de tüm arenanın bir oyuncusu olalım.

İlk iki sayımızı Yabancılaşma ve Göç dosyaları ile okurlarımıza ulaştırdık. Ve geldiğimiz noktada ciddi ve olumlu dönütler aldık. Tüm bu iş ve işlemler gönüllülük esasına dayanan bir ağ içinde gerçekleşti ve bizler hiçbir bedel beklemeksizin yayın çıkarmaya çalışırken sizler de bağışlarınızla dergimize destek sundunuz. İşte bizim diğer dergilerden en önemli farkımız bu.

Diğer bir farkımızı ise içerik ve görsellikler ile yakalamak istedik. İlk sayı en sancılı sayımız olmasına karşın okurlarımızdan gelen tüm eleştirileri, kibirlenmeden motivasyonumuz olarak düşündük. 2. Sayımızı edinenler dergideki farklılıkları gözlemlediler. Haliyle dönütler bizi daha da cesaretlendirdi.

Neydi bu değişiklikler?

Başta sayfa rengi olmak üzere, dergi içindeki tüm metinleri fotoğraf imgeselliğinden kurtararak illüstrasyon desen ve vinyetlerle besledik. Sanatın tüm alanlarına dair dokunuşlar yapmaya çalıştık. Ulusal yazın yaşamımızın, akademik çevrelerin değerli yazar, çizerleri ve bilim insanları ile buluştuk. Yetmedi, kuzeyden esen yeni bir soluk dediğimiz dergimize yerel yazarlarımızı da konuk ettik. Onların ulusal okurlarla buluşmasını sağladık.”Taşra” denilen kavramı, sıkı bir mücadele içine alarak rekabet etmeye çalıştık.

Şimdi dergimizin “kış” sayısını hazırlıyoruz. Dolu dolu içeriğiyle ve yine aynı motivasyonla. Üstelik sürprizleri ile…

Dergimiz için belirlediğimiz 4 sayı için 60 TL bağış stratejimiz halen devam etmektedir. Okurlarımız, bu miktarı bankaya yatırdığı andan itibaren dergimizin sayılarını kapılarında bulacaktır. Esasen bu miktarın 15 TL’lik kısmı dört sayı için kargo bedelidir. Amiyane bir yaklaşımla neredeyse bir paket sigara fiyatına bir “dünya” bilgi ile donanıyoruz desek yeridir.

Dergimiz “altıyedi”nin olmazsa olmaz varlık nedeni okurlarımızdır. Ve dergimizin arkasında Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı gibi bir Sivil Toplum Örgütü vardır. Ancak dergimizin daha geniş kitlelere ulaşması, dağıtım ağı içinde rekabet edebilmesi ve kurumsallaşması için her zaman daha fazla okura gereksinimi vardır. Daha fazla okur her zaman için daha az maliyet ve azami motivasyon sağlar ki, bu sürekliliğimizin de teminatıdır.

ALTIYEDİ ZONGULDAK’IN YANİ KUZEYİN SOLUĞUDUR.

TÜM OKUR DOSTLARIMIZI, KUZEYDEN YOLA ÇIKAN YELKENLİYE RÜZGAR OLMASINI TALEP EDİYORUZ.

60 TL BAĞIŞ İLE SANAT VE EDEBİYATA DOYACAK, SİZDE KARANLIĞI BOĞACAKSINIZ.

BİZE KATILIN VE BİZE GÜÇ VERİN!!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here